עמק ורזאסקה – לטייל בשוויץ ולהרגיש באיטליה

עמק ורזאסקה היפה נמצא במרכז הקנטון האיטלקי של שוויץ – טיצ'ינו, מצידו הצפוני נמצאים הרי האלפים וסביב שאר גבולותיו- איטליה.

במשך שנים רבות שלטו באזור דוכסי מילאנו עד לתחילת המאה ה-16, אז נכבש ע"י הקונפדרציה השוויצרית והפך לחלק ממנה. השפה המדוברת בקנטון היא איטלקית ובהתאם לכך גם אופיים החם של התושבים, השונה מהאזורים הגרמניים והצרפתיים של שוויץ, את מקום דגל איטליה תופס הדגל האדום עם הצלב הלבן שבמרכזו ואת מקום האירו תופס הפרנק השוויצרי. לחבל הארץ המקסים הזה שייך אגם לוגאנו וחלק מאגם מאג'ורה שרובו איטלקי. בין המדרונות הדרומיים, שטופי השמש של האלפים מסתתר לו עמק ורזאסקה Val Verza sca המפותל, הקטן ביותר מבין העמקים שמצפון ללוגאנו.

נהר ורזאסקה זורם לאורכו של העמק מצפון ועד לסכר הענקי שסוגר אותו מדרום ולוכד את המים אל האגם המלאכותי לאגו די ווגורנו.

אורכו של העמק כ-26 ק"מ, הוא מתחיל בעיירה טנרו Tenero ומסתיים בכפר העתיק סונוניו Sonogno , העמק רצוף בכפרים קטנים עם בתי אבן חומים אפורים הצמודים למדרונות התלולים. נראה שכאן הזמן עמד מלכת, כמו תפאורה לסרט מתקופת ימי הביניים.

סכר ורזאסקה שאליו תגיעו בתחילת המסלול, נבנה בין השנים 1960-1965, נחשב לאחד הגבוהים בעולם, גובהו כ-820 מטרים ובמרכזו יש מתקן ידוע לקפיצת באנג'י שממנו קפץ ג'ימס בונד בסרט "גולדן איי", מכאן ממשיכים לטפס בכביש לאורך הנחל הזורם בין הסלעים שהמים שחקו במהלך השנים ויצרו להם מראה ייחודי, עד שמגיעים אל הכפר הציורי לאברטצ'ו Lavertezzo שבמרכזו כנסייה עתיקה עם מגדל שעון גבוה, מיד אחרי שעוברים את הכפר מגיעים לאחת הנקודות המפורסמות ביותר של העמק – גשר פונטה דיי סאלטי Ponte dei Salti , הגשר העתיק בעל שתי הקשתות שנבנה בימי הביניים ואשר נחשב לגשר המצולם ביותר בשוויץ.

כדאי לעצור בחנייה הקטנה שלצד הדרך, לעבור את הגשר ולרדת בזהירות לרחצה בנחל. מכאן גם יוצא מסלול הליכה שאורכו כארבעה וחצי קילומטרים לכיוון צפון, מסלול שאינו מעגלי המסתיים בכפר בריונה Brione . המסלול נקרא "שביל האומנות" משום שלאורכו ניצבים פ סלים של 34 אמנים שוויצריים, איטלקיים וגרמניים. אם הולכים בשביל עד סופו, ניתן לחזור אל הרכב בתחבורה הציבורית.

בכפר בריונה יש כנסייה מהמאה -13 עם ציורי קיר יפים. הכפר יושב בדיוק במפגש בין שני נחלים כאשר הגדול שבהם הוא נחל ורזאסקה המגיע מצפון ולאורכו המסלול שלנו ממשיך.

בנסיעה איטית ומפותלת, כשמידי פעם פוגשים מפלים קטנים הנופלים מההר, מגיעים אל הכפר סונוניו הסוגר את המסלול. בחלקו המזרחי של סונוניו יש חניון גדול שבו כדאי לעצור, לצאת לטייל בשבילים היפים שסביבו ואז לחזור לטיול רגלי בכפר המטופח, ולטפס בסמטאות שבין בתי האבן עם מרפסות העץ ואדניות הג'רניום האדום. כאן במרכז הכפר אפשר לבקר בבית ג'נארדיני Casa Genardini שבו שוכן המוזיאון הקטן Museo di Val Verzasca לתולדות האזור. לסיום היום המיוחד, מומלץ לשבת בפיצרייה האיטלקית שבחזיתה מתנוסס דגל שוויץ שמחדד את השילוב התרבותי הנפלא של חבל טיצ'ינו .

את הביקור בעמק ניתן לשלב במסלול של טיול בצפון איטליה או בביקור בדרום שוויץ
לתכנון טיול מפורט בשוויץ או ייעוץ ותכנון מסלול בצפון איטליה, תוכלו למלא את הטופס בלשונית "התהליך" ואחזור אליכם.