TopVisual.gif
 
ברלין - מלכת הצפון של גרמניה
 

ברלין – מלכת הצפון של גרמניה

צפייה בסרטון ביוטיוב על שווקי חג המולד בברלין עוררה בנו את החשק לארוז גרביונים מצמר, גופיות תרמיות ושלל מלבושים עם אלמנטים של חום ולצאת אל העיר הצפונית והקפואה דווקא באמצע החורף.

בברלין, נפתחו השנה כשישים שווקים במהלך חודש דצמבר, חלקם בעלי מספר מועט של דוכנים וחלקם פשוט עצומים, דוכני עץ ציוריים עם אורות וקישוטים מנצנצים שנראים כאילו תמיד נמצאים שם, מאכלי רחוב מסורתיים, ברים ואוהלי בירה מושקעים, מתנות וקישוטי עץ חג המולד, מופעי רחוב ושלג שיורד בעדינות ולא מבריח את הברלינאים מהרחובות התוססים. מעולם לא הייתי חובבת קיטש אבל אחרי כמה כוסות של Gluhwein - יין אדום וחם בתוספת "שוס" של רום, גם אני נכנסתי לאווירה.

ברלין היא עיר עם היסטוריה מורכבת ולא רק לעם היהודי. מבנים מעוררי יראה שהם זכר לשלטון הנאצי שקבע שם את מטהו לעומת אזורי בילוי צעירים עכשוויים ושמחים, רחובות במזרח העיר הבנויים מבטון כבד בסגנון קומוניסטי מובהק אל מול גורדי שחקים מודרניים עם קירות זכוכית, מוזיאונים מרתקים ברמה עולמית שמתחרים בגלריות עצמאיות וחדשניות.

וכמובן ישנם אתרי ההנצחה והזיכרון המוקדשים לשואה, למלחמת העולם השנייה ולחלוקת העיר בין המזרח למערב.

בחודש פברואר 2013 נפתחו השמיים לקווים חדשים של טיסות מוזלות מתל אביב לברלין, טיסות ה Low-Cost  תופסות תאוצה וברלין מסתמנת כיעד חם, אף יותר משהייתה, לאביב והקיץ הקרובים.

למבקרים לראשונה בעיר מומלץ להחליט מראש על סגנון הטיול, כי הביקור בעיר יכול "לשאוב" אותנו לריצה בין אתרי הזיכרון ולהפוך לחוויה קשה. אם המטרה מראש היא לא טיול היסטורי או שורשים כדאי לקבוע את המינון המתאים .

מרכז ברלין הקלאסית

שדירת אונטר דן לינדן Unter den Linden  מחברת בין שני אזורים מרכזיים, במזרח – אי המוזיאונים וכיכר אלכסנדר ובמערב- שער ברנדנבורג, אנדרטת השואה ובניין הרייכסטאג.

בכיכר אלכסנדר Alexanderplatz  נמצאת תחנת רכבת גדולה שממנה ניתן להתחיל במסלול לכיוון מערב, מגדל הטלוויזיה הוא האתר הראשון והבולט שתפגשו, אליו כדאי לעלות (בתשלום) רק ביום עם ראות טובה, ממשיכים ועוברים את נהר השפרה

ומגיעים אל אי המוזיאונים Museumsinsel  שבו נמצאים כמה מהמוזיאונים הגדולים ביותר של העיר ובניהם מוזיאון פרגאמון המומלץ לאוהבי מקדשים מהעולם העתיק (מומלץ להזמין כרטיסים באתר האינטרנט של המוזיאון) עוברים את תעלת השפרה מצידו השני של האי ומגיעים אל השדרה.

המרחק מכאן אל שער ברנדנבורג הוא כקילומטר וחצי של הליכה בשבילי ההיסטוריה של העיר, מצד ימין עוברים את המוזיאון לתולדות גרמניה ואת "בית המשמר החדש" אתר זיכרון אנטי מלחמתי שחזיתו מזכירה מקדש יווני, ובהמשך משמאל כיכר בבלפלאץ שבה נשרפו ספרים "חתרניים" ע"י הנאצים בשנת 1933, ממנה ניתן להגיע אל כיכר ז'נדרמנמרקט Gendarmenmarkt  המקסימה שבה נמצא משכנה של התזמורת הסימפונית של ברלין ובצדדיה הדום הגרמני והדום הצרפתי.

חוזרים לשדרה וממשיכים מערבה עד לכיכר פאריז שבמרכזה ניצב השער המפורסם שמשמש כיום כסמלה העיקרי של גרמניה המאוחדת.

מעבר לשער, פנייה ימינה תוביל אתכם אל קריית הממשלה ובניין הרייכסטאג ופנייה שמאלה – אל אנדרטת השואה.

בניין הרייכסטאג הוא העתיק ביותר במתחם, כיפת הזכוכית שנוספה לו שווה ביקור ואת מאמץ הטיפוס. הביקור בבניין לא יכול להיות ספונטאני, יש להזמין מראש מקום באתר האינטרנט– www.bundestag.de  להגיע בזמן ולא לשכוח להביא דרכונים.

אנדרטת השואה Holocaust Denkmal כמו שדה של 2711 קוביות המזכירות ארונות מתים בגבהים שונים, מתחת לאנדרטה נמצא מרכז מידע רב עוצמה ומרגש המספר את סיפורם של ששת מליון קורבנות השואה היהודים דרך סיפורים של פרטים ומשפחות. הכניסה חינם, מדריך-שמע (גם בעברית)  בתשלום.

אתר האינטרנט  www.stiftung-denkmal.de

ויש עוד לרוב- אתרי החומה, המוזיאון היהודי, ארמון שארלוטנבורג, כיכרות, שווקים ושכונות מתחדשות שימלאו בקלות גם שבוע שלם

 

 
דף הבית   אודות   עלינו   צור קשר
099 בנית אתרים