ברלין – מלכת הצפון של גרמניה

שדירת אונטר דן לינדן Unter den Linden מחברת בין שני אזורים מרכזיים, במזרח – אי המוזיאונים וכיכר אלכסנדר ובמערב- שער ברנדנבורג, אנדרטת השואה ובניין הרייכסטאג.

בכיכר אלכסנדר Alexanderplatz נמצאת תחנת רכבת גדולה שממנה ניתן להתחיל במסלול לכיוון מערב, מגדל הטלוויזיה הוא האתר הראשון והבולט שתפגשו, אליו כדאי לעלות (בתשלום) רק ביום עם ראות טובה, ממשיכים ועוברים את נהר השפרה ומגיעים אל אי המוזיאונים Museumsinsel שבו נמצאים כמה מהמוזיאונים הגדולים ביותר של העיר ובניהם מוזיאון פרגאמון המומלץ לאוהבי מקדשים מהעולם העתיק (מומלץ להזמין כרטיסים באתר האינטרנט של המוזיאון) עוברים את תעלת השפרה מצידו השני של האי ומגיעים אל השדרה.

המרחק מכאן אל שער ברנדנבורג הוא כקילומטר וחצי של הליכה בשבילי ההיסטוריה של העיר, מצד ימין עוברים את המוזיאון לתולדות גרמניה ואת "בית המשמר החדש" אתר זיכרון אנטי מלחמתי שחזיתו מזכירה מקדש יווני, ובהמשך משמאל כיכר בבלפלאץ שבה נשרפו ספרים "חתרניים" ע"י הנאצים בשנת 1933, ממנה ניתן להגיע אל כיכר ז'נדרמנמרקט Gendarmenmarkt המקסימה שבה נמצא משכנה של התזמורת הסימפונית של ברלין ובצדדיה הדום הגרמני והדום הצרפתי.

חוזרים לשדרה וממשיכים מערבה עד לכיכר פאריז שבמרכזה ניצב השער המפורסם שמשמש כיום כסמלה העיקרי של גרמניה המאוחדת.

מעבר לשער, פנייה ימינה תוביל אתכם אל קריית הממשלה ובניין הרייכסטאג ופנייה שמאלה – אל אנדרטת השואה.

בניין הרייכסטאג הוא העתיק ביותר במתחם, כיפת הזכוכית שנוספה לו שווה ביקור ואת מאמץ הטיפוס. הביקור בבניין לא יכול להיות ספונטאני, יש להזמין מראש מקום באתר האינטרנט– www.bundestag.de להגיע בזמן ולא לשכוח להביא דרכונים.

אנדרטת השואה Holocaust Denkmal כמו שדה של 2711 קוביות המזכירות ארונות מתים בגבהים שונים, מתחת לאנדרטה נמצא מרכז מידע רב עוצמה ומרגש המספר את סיפורם של ששת מליון קורבנות השואה היהודים דרך סיפורים של פרטים ומשפחות. הכניסה חינם, מדריך-שמע (גם בעברית) בתשלום.

אתר האינטרנט www.stiftung-denkmal.de

ויש עוד לרוב- אתרי החומה, המוזיאון היהודי, ארמון שארלוטנבורג, כיכרות, שווקים ושכונות מתחדשות שימלאו בקלות גם שבוע שלם.

שער ברנדנבורג - ברלין - גרמניה