דרומה מרומא – אל מחוז קמפאניה

לצד הדרך היוצאת דרומה משדה התעופה של רומא, עצרנו בקיוסק שידע ימים יפים יותר לשתות אספרסו שיעיר אותנו לאחר טיסת לילה ללא שינה. בעיירת החוף המוזנחת הזו שילמנו על כוס של קפה מצוין יורו אחד בלבד, מכאן הנוף רק הלך והשתפר ומחירי הקפה עלו בהתאמה.

הנסיעה היא בכביש מפותל, ממערב – הים הטירני נכנס אל המפרצים ומעגני הסירות, ועיירות עתיקות בנויות סביב כנסיות ומבצרים עצומים. ההיסטוריה של מחוז קמפאניה פרוסה על פני 3000 שנים, כאן אפשר למצוא כל מה שמחפשים בחופשה מגוונת – אתרים ארכיאולוגים, ארמונות, מבצרים, כפרי דייגים, ערים עתיקות, שווקים סואנים, חופים זהובים, נוף עוצר נשימה ואוכל מתוצרת משובחת.
אתרים רבים שווים עצירה, אך היפים והמוכרים ביותר נמצאים בין העיר נאפולי לעיר סאלרנו.

העיר נאפולי היא בירת האזור, או שאוהבים אותה או שלא, בכל מקרה אי אפשר להישאר אדישים אליה. לצד הרחובות המודרניים הרחבים, שבהם מסעדות אלגנטיות ובתי מסחר יוקרתיים נמצא המרכז העתיק של העיר – רובע צ'נטרו סטוריקו הצפוף והעמוס במבוך אין סופי של סמטאות, שווקים, כנסיות מרשימות, דוכני אוכל, כביסה תלויה על חבלים שעוברים מצד לצד מעל לרחובות, עובדים זרים, מהגרים ואיטלקים והמון רעש והמולה. זה האזור שבו גם פועלת המאפיה של נאפולי שנקראת כאן קאמורה, אך לתיירים אין סיבה לחשוש, פעילותם של ארגונים אלו בדרום איטליה נוגעת למקומיים בלבד, יחד עם זאת מפשיעה "קלה" גניבות וכייסים יש להיזהר.

דרומית מזרחית לעיר נמצא הר הגעש וזוב, ההר הפעיל היחיד ביבשת אירופה. דרומית לו שרידי העיר הגדולה שהחריב בשנת 79 לספירה – פומפיי.

כשני שלישים מהעיר פומפיי כבר נחשפו ע"י ארכיאולוגים בחפירות שהחלו בשנת 1748 ונמשכים עד היום, הביקור באתר אורך לפחות שלוש שעות ואליו כדאי להגיע מוכנים עם מפה שבה מסומנים מוקדי העניין העיקריים או לשכור מדריך- שמע.

דרומית מזרחית למפרץ נאפולי נמצא מפרץ סאלרנו שבו אחת הדרכים היפות בעולם – דרך החוף של אמלפי. 68 קילומטרים של כביש צר ומפותל להחריד לצד שיפועים תלולים שיורדים אל הים, צוקים עטורי טראסות, כפרים תלויים על מדרון ועצי לימון ריחניים שמהם מכינים המקומיים את ליקר הלימונצ'לו הם ממאפייניו המקסימים של האזור.

עיירת הקיט אמלפי נמצאת במקום טוב באמצע לכן כדאי להישאר בה לפחות לילה אחד וממנה לצאת לטיולים באזור.

אמלפי הקטנה הייתה בעבר רפובליקה עירונית ומעצמה ימית עד שבשנת 1343 התרחשה במקום רעידת אדמה חזקה שבמהלכה החליקה העיר העתיקה על תושביה אל תוך הים, וזו גם הסיבה לכך שאין הרבה מבנים עתיקים בעיירה.

חובבי הטיולים הרגליים יוכלו למצוא כאן מסלולי הליכה רבים, הרי לאטארי המטפסים בצורה תלולה מהחוף מלאים ברשת של שבילים מסומנים החל ממסלולים שמתאימים לכל המשפחה ועד לטרקים של ממש הכוללים טיפוס הרים.

חלקה השני של דרך החוף של אמלפי ממשיך מכאן לכיוון העיר השנייה בגודלה במחוז שנקראת סאלרנו. סאלרנו משמשת כמרכז גדול של תחבורה ימית, יש לה טיילת רחבה וארוכה לאורך הים ואזור עתיק של סמטאות יפות מלאות בברים קטנים ותוססים ומסעדות נעימות.

מחוז קמפאניה מתויר מאוד בחודשי הקיץ, כבישי הנוף מאוד צרים ולכן התנועה בהם בשיא העונה מתנהלת בקצב של צב. רצוי מאוד להימנע ככל האפשר מלהגיע לכאן ביולי אוגוסט.

דרך אמלפי - איטליה