ורונה – סיפור אהבה

רומיאו ויוליה – כולנו מכירים את סיפור האהבה הגדולה מהחיים עם הסוף הטראגי במיוחד, שהתרחש בעיר ורונה שבצפון איטליה. וויליאם שייקספיר מיקם כאן את גיבוריו בהסתמכו על ההיסטוריה של העיר שהייתה מלאה ביריבויות מרות בין משפחות אצולה, רומנים סוערים ודרמות עזות.

אז נכון שכאב לב לא מושך אליו קהל, אבל את החלק הרומנטי של העלילה יודעים פרנסי העיר לתרגם היטב לתיירות, הרי אי אפשר לבקר בעיר מבלי לצעוד במדרחוב היפה לכיוון ביתה של יוליה, לטפס אל המרפסת הקטנטנה ולהצטלם עם פסל הברונזה של גיבורת המקום.

כמעט בכל חלון ראווה ניתן למצוא אזכור כלשהו לזוג המאוהב, תמונות, שוקולדים מפוסלים וים של לבבות בשלל גדלים וצבעים.

גם את חג האהבה ממצים שם עד תום. הסלוגן של העיר ביום האהבה הוא " אם אתה אוהב מישהו הבא אותו לורונה" בבית יוליה Juliet`s House  , ארמונה של משפחת קאפולטי,  אוספים את כל המכתבים שהודבקו על הקירות ומעניקים פרס למכתב האהבה הטוב ביותר.

במשך שבוע שלם שלפני הוולנטיינס הרחובות במרכז העיר מקושטים , פנסי הרחוב מכוסים בלבבות אדומים, בלונים בצורת לב אדום מחולקים לזוגות המשוטטים ברחובות, בכיכר סיניורי Piazza dei Signori  הרומנטית נפרש שטיח עצום בצורת לב אדום וברחבי העיר מתקיימים קונצרטים ומופעים רבים. לזוגות שרוכשים את "כרטיס ורונה" מוצעות הנחות למוזיאונים ולמופעים.

טיול רומנטי בורונה ובסביבתה יכול לגרום לנו להבין מדוע התרחשה עלילתו של הסיפור דווקא כאן, מצודות של משפחות אצולה ציוריות ונגישות, גשרים עתיקים, סמטאות צרות זרועות בבתי מידות מפוארים וכיכרות מרוצפות באבן מלאות בדוכנים ובבתי קפה.

העיר ורונה נמצאת במחוז ונטו באמצע הדרך שבין ונציה למילאנו ובסמוך לאגם גארדה, היא נבנתה לצידו של נהר האדיג'ה Adige כבר בשנת 550 לפנה"ס. בשל מיקומה האסטרטגי נבנו בה מבצרים וטירות שהקנו לה את התואר "אתר מורשת עולמית" ע"י ארגון אונסק"ו .

בכיכר הגדולה פיאצה ברה נמצא האמפיתיאטרון של העיר שנבנה במאה הראשונה לספירה ע"י הרומאים, הוא מכיל כ-30,000 מקומות ישיבה ועד היום בתקופת הקיץ נערכים בו מופעים, החוויה יוצאת דופן גם אם אתם לא חובבי אופרה. ניתן להזמין כרטיסים דרך האתר www.arena.it

מפיאצה ברה נכנסים אל מדרחוב מאציני הרחב והאלגנטי שמוביל אל הכיכר המקסימה פיאצה ארבה. הכיכר מלאה בבתי קפה, פסלים ודוכנים, מזרקת המדונה של ורונה במרכזה וסביבה כמה מבנייני העיר המפוארים ביותר. במעבר בין כיכר זו לכיכר סיניורי נמצא מגדל למברטי Torre dei Lamberti  המתנשא לגובה של 85 מטרים, בנייתו החלה כבר במאה ה-12 והטיפוס לראש המגדל לצפייה בנוף המרהיב של העיר העתיקה מצדיק את המאמץ.

עוד במעבר בין שתי הכיכרות נמצא שער גדול שצלע של לוויתן תלויה מתחתיו, לפי האגדה תיפול הצלע על הצדיק הראשון שיעבור מתחתיה.. עד היום במשך מאות שנים היא לא נפלה על אף אחד..

במרחק של כמאה מטרים מפיאצה ארבה נמצא ביתה המפורסם של יוליה, הכניסה לחצר חופשית ואל הבית עצמו בתשלום.

להשלמת התמונה על אצולת העבר של העיר כדאי להגיע אל מבצר קסטלו וקיו Castelvecchio  שנבנה ע"י משפחת סקאליג'רי ליד הנהר כחלק מביצורי ההגנה של הישוב, גשר מרהיב יוצא ממנו וחוצה את הנהר ומוזיאון האומנות הראשי של ורונה שוכן במבצר עצמו.

כדי ליהנות מתצפית רומנטית לעת ערב על העיר, אפשר לטפס אל קסטלו סן פייטרו שנמצאת על הגבעה מצפון לעיר העתיקה, לשבת על אחד הספסלים ולצפות באורות ורונה המשתקפים על נהר האדיג'ה המתפתל סביבה.

לתכנון טיול רומנטי, מסלול בצפון איטליה, תכנית לטיול משפחות תוכלו למלא את הטופס בלשונית "התהליך" ואחזור אליכם.