טיול לעמקים הירוקים באלפים הברניים שבמרכז שוויץ

במיקום מושלם במרכז שוויץ ולמרגלות רכסי האלפים הברניים, נמצאים כמה מהעמקים היפים והציורים של דרום קנטון ברן. שלוש הפסגות המרשימות של הרי האייגר (Eiger) מנך (Monch) ויונגפראו (Jungfrau) נגישות באמצעות רכבלים ורכבות ומספקות מקור לפעילות לאורך כל השנה. סקי בחורף, אין סוף מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות בקיץ ומתקני שעשועים ואקסטרים לילדים ונוער או למטיילים אתגריים. אינטרלאקן היא העיר הקרובה ביותר לאזור, היא ממוקמת בין שני אגמים יפהפיים שכל אחד מהם יכול לספק תכנית ליום שלם של טיול, אגם ברינץ (Brienzersee) ממזרח ואגם טון ((Thunersee ממערב.

מדרום לאינטרלאקן מתפצלת הדרך לשתי שלוחות, האחת מובילה לכיוון מזרח אל עמק רחב שבמרכזו העיירה גרינדלוואלד והשנייה מובילה דרומה אל עמק לאוטרברונן. לאוטרברונן (Lauterbrunnen ) הוא עמק קרחוני בצורת האות U שנחשב לעמוק ביותר בעולם, משני צדיו יש מצוקים גבוהים שעליהם נבנו כפרים עם בקתות הרריות, כ-72 מפלים מנקזים את מי הפשרת השלגים לכיוון העמק, המפורסמים שבהם- מפל השטאובך שנופל מגובה של כ-299 מטרים וברוחב של כ-15 מטרים דרומית מערבית לכפר לאוטרברונן ומפליי הטרומלבאך המפורסמים מדרום מזרח.

מפליי הטרומלבאך הם שילוב של 10 מפלים בבטן ההר, במקום מותקנת מעלית שמעלה את המבקרים למפלס העליון של המפלים ומשם מטיילים בתוך מערות חצובות בהר עם פתחים ומרפסות לכיוון המפלים המרהיבים. שלטים במקום מכוונים את המבקרים למפלים העליונים והנמוכים והירידה מההר דרך גשרים ושבילים העוברים בחורש טבעי ומובילים בחזרה לאזור הכניסה.

נפילת 20,000 ליטר המשתלבים אחד בשני לאורך 140 מ', בעוצמה רבה תוך התזת רסיסי מים לכל הכיוונים. בעבר המפלים היו נסתרים בהר ורק בסוף המאה ה-19 גילו אותם.

ים של מים לשנייה, יוצרת רעש רב ונתזים רבים של מים, קרירות ורצפה חלקה ולכן יש להגיע בלבוש הולם, רצוי עם נעליים ומעיל גשם.

במרכז עמק הנהר ליטשינה נמצאת העיירה גרינדלוואלד (Grindelwald) הציורית. בתי העץ של העיירה מלאים באדניות פורחות, פרות אדישות עם פעמונים תלויים לצווארן רועות באחו, פסגות מושלגות מסביב, כל אלו יגרמו לכל תמונה שתצלמו להיראות כמו גלויה של לשכת התיירות השוויצרית. רבים מבתי העיירה הוסבו למלונות בוטיק ולצימרים ומטיילים רבים בוחרים לשהות בה אפילו שבוע שלם כנקודת מוצא לטיולי כוכב בעמק ובאזור כולו.

ליד תחנת הרכבת המרכזית של העיירה, בבניין גדול המשמש כמרכז ספורט, נמצאת לשכת התיירות של העמק. כאן ניתן לקבל מפות של מסלולי הליכה מסומנים ומידע על הרכבות, הרכבלים והאטרקציות הרבות שהמקום מציע למטיילים

מסלול מומלץ ונגיש שלא צריך להגיע אליו עם רכבל הוא המסלול לקניון הגליישר – Gletschershlucht , הוא נמצא במרחק של כשני ק"מ ממרכז גרינדלוואלד לכיוון דרום מזרח. ניתן לצאת אליו בטיול רגלי או בנסיעה של שלוש דקות ברכב.

זהו קניון עמוק וצר אשר נחצב במהלך השנים על ידי מי הפשרת הקרחון שמעליו, קרחון גרינדלוואלד התחתון. שביל מעץ התלוי מעל המים מתחיל מבית מלון ומסעדה חביבה ומוליך את המטיילים לעומק של כקילומטר אל תוך הקניון. בדרך עוברים מעל המים הגועשים ובתוך מנהרות בסלע, קירות הסלע במקומות הגבוהים מתנשאים עד לגובה של 100 מ' מעל הנחל.

בכניסה לקניון נמצא מוזיאון קריסטלים קטן (פתוח בשעות 10.00-17.00)

אתרי סקי רבים באירופה, שבעבר היו מגיעים אליהם בקיץ רק לתצפיות או טיולים רגליים, זיהו את הפוטנציאל התיירותי והפכו בשנים האחרונות לפארקים אתגריים. גם בהרים שסובבים את גרינדלוואלד ניתן למצוא אטרקציות רבות כמו אומגות, פארק חבלים, ירידה מההר בקורקינטים, מצנחי רחיפה, מגלשות הרים, טרמפולינות וחוויות רבות לכל המשפחה.

עמק לאוטרברונן - שוויץ